Sion Gezi için Gerekenler

admin
Site Admin
Posts: 20
Joined: Wed Jan 20, 2021 11:42 am

Sion Gezi için Gerekenler

Post by admin »

Tarihi, kültürel ve siyasi geçmişi ile yüksek bir öneme sahip olan şehirde, en eski ve en gizemli medeniyetlerden biri olan Mısır medeniyetinin izleri görülebilmektedir. Kahire, Fatımiler tarafından kurulmuş ve İslam'ın ilk yıllarından beri Müslüman dünyası için önemini korumuştur. Öte yandan Memlük ve Osmanlı dönemlerinin etkisi altında İslam mimarisinin özelliklerini göstermektedir. Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı bir vilayet olarak da yönetilen şehir, 1922'de bağımsızlığını kazanan Mısır'ın başkenti oldu.

Arapça, Kahire'deki Mısır'ın resmi dilidir. İngilizce ve Fransızca da ülkenin turizm merkezlerinde yaygın olarak konuşulmaktadır. Mısır para birimine pound veya lira denir. Kahire, Türkiye'yi 1 saat geçiyor.

Mısır'a seyahat etmek için ya yeşil pasaportunuz olmalı ya da Mısır vizesi almalısınız. Vize konusunda tecrübeniz yoksa blog yazılarım size vize alma ve vize ücretlerinin ne kadar olduğu konusunda rehberlik edecek. Mısır vizesi genellikle 2 hafta içinde verilse de bazen 3 ay sürüyor. Erken başvurmak faydalıdır.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Türlerimi ve Pasaport Nasıl Başvurulur bölümünü okuyun. Yurt dışına çıkacaksanız, yabancı bir ücret ödemeniz gerekecektir. Vize almakta sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız, vizesiz Avrupa ülkeleri ile ilgili tavsiyelerimi okuyun. Vizesiz ülkeler listesindeki ayrıntılı blog yazıma bakın.

Mısır kategorisinde ülke içerisinde gezilecek ve görülecek yerler hakkında detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden önce okumanızı tavsiye ederim. Mısır'da daha hesaplı bir tatil için seyahat rehberi, vize / pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları kategorisinde nasıl uygun bir otel bulabilirim, blog yazılarımda bulabilirsiniz.

Kahire'ye hava yolu ile ulaşım: İstanbul Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları ve Mısır Havası ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Nile Air, Mısır'ın başkenti Kahire'ye direkt uçuşlar sunmaktadır. İstanbul Kahire uçuş süresi 2 saat 15 dakikadır.

Kahire havalimanından şehir merkezine ulaşım: Mısır'ın başkenti olan Kahire havalimanı, şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alıyor. Heliopolis bölgesinde bulunan havalimanından şehir merkezine ulaşım için servisler, belediye otobüsleri ve taksiler bulunuyor.

Shuttle hizmetleri en çok kullanılan ulaşım araçlarıdır. Havalimanından 19970'i arayarak arayabileceğiniz veya internet üzerinden önceden rezervasyon yapabileceğiniz servisler 7 kişi, 7 adet bagaj veya 10 kişi bagajsız kapasiteye sahiptir. Wasat Al Balad, Wasat Al Balad ve Giza bölgelerine hizmet verilmektedir.

111 Nolu şehir otobüsü yolcuları 1 No'lu terminalden kalkan Ramses metro istasyonuna götürür. Metro, Kahire'nin farklı bölgelerine ulaşmak için uygun bir yoldur.

Kıpti Kahire ve Modern Kahire olarak ikiye ayrılan dini yapılar, tarihi çarşılar ve kültürel eserler şehrin her yerinde görülebilir. Arap Baharı'ndaki protestoların merkezi olan Tahrir Meydanı, bürokrasinin merkezi olarak biliniyor.

Dünya harikaları listesinde yer alan Giza piramitleri, dünyanın en önemli yapıları arasındadır. Piramitler olağanüstü çekiciliğini koruyor ve geçmişi MÖ 2570'e kadar uzanıyor. Firavun dönemine ait 27 mumyayı sergileyen Kraliyet Mumya Müzesi ve saray ve camilerin yer aldığı Darb al-Ahmar'daki kale görülmesi gereken yerler arasında.

Mısır Müzesi, 100 yılı aşkın süredir ülkenin tüm muhteşem hazinelerini sergiliyor. Dünyanın en büyük eski Mısır eserleri koleksiyonuna ve çok daha fazlasına sahiptir. Yeni odaların sergilenebilmesi için daha da fazlası tutuluyor. Muhteşem mücevher koleksiyonları, mumya odaları ve Kral Tutankhamun'un olağanüstü koleksiyonu özellikle etkileyici.

Kıpti Müzesi, dünyanın en büyük Hıristiyan veya İslam öncesi Mısır eserlerinin bulunduğu başka bir yerdir. Özellikle ilgi çekici olan, Hıristiyanlarla birlikte Mısır tanrılarının resimleri. Townhouse Galerisi, fotoğraf, video ve film sergileriyle şehrin daha modern yanını yansıtıyor.

İslam Eserleri Müzesi'ni de görmek isteyebilirsiniz. Burada İslam dünyasından seramik, ahşap, kristal ve tekstil gibi pek çok eser sergileniyor. Kahire Kulesi 1961'de tamamlandığında dünyanın en yüksek betonarme yapısıydı. Hala şehrin tepesinde duruyor ve manzaranın tadını çıkarabilir veya restoranında yemek yiyebilirsiniz.