Premium Üyelikler

admin
Site Admin
Posts: 20
Joined: Wed Jan 20, 2021 11:42 am

Premium Üyelikler

Post by admin »

Dünyanın en gelişmiş ve müreffeh ülkelerinden biri olan Singapur, Malezya yarımadasının güney ucundaki Güney Asya adalarında yer almaktadır.

Singapur, kurulduğu sırada Cava dilinde deniz şehri anlamına gelen "Temasek" olarak anılıyordu. 1299'dan sonra adayı ziyaret eden Endonezya Kralı, burada gördüğü ilk hayvanı bir aslanla karşılaştırarak isimlendirmeye karar verdi. Sanskritçe "Singapur" kelimesi aslında "aslan ülkesi" anlamına gelen "Singa Pura" anlamına gelir, ancak adada aslanların yaşadığına dair hiçbir kanıt bulunamamıştır.

Günümüzde kentin simgesi haline gelen, yarı balık ve yarı aslan olan 6 metrelik aslan heykeli Merlion, Raffles Meydanı'na gelen ziyaretçilerin birlikte en çok fotoğraf çektiği yerlerden biri.

Singapur'un eski bir İngiliz kolonisi olarak etkisi bugün hala belirgindir. Adı, Malay'da "singa" aslanı ve "pura" şehri anlamına gelen Singapur Aslan Şehri olarak bilinir. Bu Güneydoğu Asya başkenti, ileri görüşlü tasarımı ve mimari anlayışının yanı sıra sunulan mutfak çeşitliliği sayesinde hak ettiği yere geliyor.

1965 yılında bağımsız bir cumhuriyet olarak kurulan Singapur, Asya ile Okyanusya arasında bir köprüdür. Singapur, sadece bulunduğu coğrafyada değil tüm dünyada önemini koruyan ticari ve turistik bir destinasyon olarak, serbest ticaret politikalarıyla bu özelliğini pekiştiriyor.

Singapur'un kurucusu olarak bilinen Sir Raffles Stamford, 1826'da Singapur Nehri kıyısına ulaştığında, adada sadece 1.000 Malezyalı ve yaklaşık 30 Çinli yaşıyordu. Bugün bakarsak bu sayı 6 milyona yaklaşmış ve çok büyük bir nüfusa ulaşmıştır. Nüfusun% 74'ünü oluşturan Çinliler çoğunluğu elinde tutuyor. Ülkedeki şirketlerde çalışan çok sayıda gurbetçi, Singapur'un nüfusunun artmasının nedenlerinden biridir.

Benzer coğrafyaya sahip ülkelerin özelliklerini taşımayan Singapur, yüksek yaşam standardı sunan bir şehir devletidir. Bir zamanlar küçük bir balıkçı köyü olmasına rağmen bugün gelişmiş ekonomisi ile Londra, New York ve Tokyo'dan sonra dünyanın dördüncü büyük ticaret merkezi olarak kabul edilmektedir.

Singapur, hacmi sürekli büyüyen bir ülkedir. Altmışlardan beri bu yanan arazinin 581 kilometrekarelik alanı yaklaşık 710 kilometrekareye çıkmıştır. Arazi doldurma çabaları sayesinde ülke, eski adanın büyüklüğünü neredeyse ikiye katladı.

Singapur'un uzun vadeli planları, 2030 yılına kadar 100 kilometre kare daha büyütmek. Marina Bay bölgesi, düzenli depolama için en iyi örnektir. Bu amaçla her yıl Malezya'dan milyonlarca metreküp toprak ve taş ithal edilmektedir.

Singapur, Los Angeles'ın yarısı büyüklüğünde ve doğal kaynakları yok. Şehir, sadece merkezi konumundan yararlanarak ve ekonomik olarak aktif ve öncelikli bir yer edinerek hızlı bir büyüme yolundadır. Bu adımlar bölgeye kolay ve hızlı bir büyüme oranı getiriyor.

Singapur, Asya'nın önde gelen iş, eğlence ve dinlence merkezlerinden biridir. Her taraftan yüksek gökdelenlerin, devasa alışveriş merkezlerinin, lüks otellerin ve meydanların yükseldiği bu ülke, dünyanın en önemli ticaret, finans ve liman kentleri arasında yerini almayı başarmıştır.

Singapur'daki Changi Uluslararası Havalimanı'nda her yıl yabancı ziyaretçi sayısı izleniyor. Bu genellikle alan tasarımı ve küresel kriterlere sahip ziyaretçi deneyimleriyle elde edilir. Tesis, yolcuların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için dünyanın en iyi havaalanı araştırma ve ölçüm şirketi olan Skytrax tarafından sürekli olarak denetlenmektedir. Buradaki temel amaç, modern gezginlere insan merkezli bir tasarım sunmaktır.
Post Reply